Rekuperacja

Rekuperacja odpowiada za odzysk energii cieplnej z powietrza wywiewanego i ogrzanie nim powietrza nawiewanego. Rekuperator stosuje się w celu w celu zmniejszenia zużycia energii oraz dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Centrale wentylacyjne, również  posiadają wbudowane filtry powietrza pełniące funkcje oczyszczania powietrza.

Działanie rekuperatora.

Świeże powietrze z zewnątrz zasysane jest przez czerpnie, następnie trafia ono do wymiennika ciepła znajdującego się w centrali wentylacyjnej, gdzie ogrzewa się za pomocą energii odzyskanej z powietrza wywiewanego z wewnątrz budynku, nie mieszając się z nim. Następnie świeże ogrzane powietrze nawiewane jest do pomieszczeń, do których doprowadzone są kanały wentylacyjne. Podczas tego procesu usuwane jest również wilgotne zużyte powietrze z pomieszczeń sanitarnych, które przechodzi przez wymiennik ciepła w centrali wentylacyjnej i analogicznie do powietrza wywiewanego z pomieszczeń, oddaje swoje ciepło powietrzu nawiewanemu z zewnątrz.

Działanie rekuperatora szczególnie przydatne jest przy budownictwie pasywnym. Jego działanie odczujemy szczególnie zimą, gdy zapewni nam to dużą oszczędność w kosztach ogrzewania, często sięgająca powyżej 20%.

Powietrze z budynku, które wywiewane na zewnątrz, ogrzewa świeże powietrze napływające z zewnątrz. Następuje tylko sama wymiana energii cieplnej. Działanie rekuperatora szczególnie przydatne jest przy budownictwie pasywnym. Jego działanie odczujemy szczególnie zimą, gdy zapewni nam to dużą oszczędność w kosztach ogrzewania, często sięgająca powyżej 20%.

 

Zapraszamy do kontaktu! 

22 490 30 05