Pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są świetną alternatywą dla tradycyjnych źródeł ciepła (ogrzewania olejowego, gazowego, elektrycznego).

Powietrzne pompy ciepła to rozwiązanie wpisujące się w trend odnawialnych źródeł ciepła, źródłem energii jest po prostu ciepło z powietrza.

Za pomocą czynnika chłodniczego ciepło jest transferowane z agregatu znajdującego się na zewnątrz do wymiennika wewnątrz budynku. W zależności od rodzaju pompy - ciepło może być oddawane bezpośrednio do powietrza, lub za pomocą specjalnego wymiennika oddawane do wody w układzie CO (centralnego ogrzewania), a nawet może służyć na potrzeby przygotowania CWU (ciepłej wody użytkowej).

Powietrzne pompy ciepła mają wiele zalet w stosunku do konwencjonalnych źródeł ciepła. Jedną z większych korzyści jest to, że powietrzna pompa ciepła nie wymaga budowy kominów, ponieważ nie emituje ona spalin. Do instalacji pompy ciepła nie jest także konieczne podłączenie do sieci gazowej, czy przeznaczenie pomieszczenia na kotłownie, jak w przypadku innych źródeł ciepła.

Powietrzne pompy ciepła świetnie sprawdzają się w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną, co w zasadniczy sposób obniża koszty ogrzewania.

Mocną stroną powietrznych pomp ciepła jest też fakt, że są to urządzenia energooszczędne. Moc grzewcza pompy ciepła przy optymalnych warunkach przekracza nawet kilkukrotnie ilość energii pobieranej przez urządzenie. Dzięki zastosowanej technologii mają one bardzo wysoką efektywność, ponieważ prąd zużywany jest jedynie do zasilania sprężarki, silnika wentylatora, pomp cyrkulacyjnych. Pozostała część energii pobierana jest po prostu z powietrza za pomocą wymiennika i czynnika roboczego.

Dodatkowym atutem jest to, że pompy ciepła podlegają dofinansowaniu w ramach projektów związanych z termomodernizacją budynków mieszkalnych.

Kolejnym argumentem przemawiającym za instalacją pompy ciepła jest wygodna obsługa. Praca urządzenia jest w dużym stopniu zautomatyzowana, wielu producentów w standardzie dokłada do urządzenia moduł wi-fi, który umożliwia wygodne sterowanie.

Pompy ciepła są praktycznie bezobsługowe, posiadają także kilkuletnią gwarancję producenta. Jedynym aspektem o którym warto pamiętać jest wykonywanie okresowych przeglądów, które są podstawą utrzymania gwarancji.

Dla optymalnej pracy instalacji bardzo ważne jest odpowiednie dobranie mocy pompy i odpowiednio zaprojektowana instalacja. Zarówno zbyt mała jak i przewymiarowana pompa przełoży się na zwiększony pobór energii elektrycznej.

Na właściwy dobór instalacji wpływ ma wiele czynników, są to m.in.:
-zapotrzebowanie budynku na ciepło
-rodzaj odbiorników ciepła w budynku
-ilość domowników i ich zwyczaje (m.in. średnie zużycie ciepłej wody)
-powierzchnia i właściwości termoizolacyjne budynku

Zalety powietrznych pomp ciepła:
-Instalacja trwa zaledwie kilka dni.
-Ekologiczne rozwiązanie-wykorzystuje odnawialne źródło energii-pobiera energię z powietrza. Dodatkowo nie emituje szkodliwych produktów spalania.
-Energooszczędność-pompa dostarcza nawet kilkukrotnie więcej energii cieplnej, niż pobiera prądu.
-Mogą służyć do chłodzenia, jeśli zostanie zastosowany klimakonwektor.
-Systemy i rozwiązania związane z powietrzną pompa ciepła podlegają dofinansowaniu. np. w ramach programów termomodernizacji.
-Pompa ciepła może współpracować z instalacją fotowoltaiczną - w takiej konfiguracji staje się bardzo tanim w eksploatacji źródłem ciepła.
-Decydując się na montaż pompy ciepła na etapie budowy można zrezygnować z poprowadzenia przyłącza gazowego.
-Eksploatacja takiego systemu jest całkowicie zautomatyzowana.
-Wielofunkcyjność-system można wykorzystać zarówno do ogrzewania pomieszczeń, wody w układzie centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej


Oferujemy dobór i montaż pomp ciepła (powietrze-powietrze, powietrze-woda).

Zadzwoń do naszego doradcy, a pomożemy znaleźć odpowiednie rozwiązanie pod Twoje indywidualne potrzeby.
22 490 30 05