Rekuperacja

Rekuperacja odpowiada za odzysk energii cieplnej z powietrza wywiewanego z budynku i dostarczenie oraz ogrzanie odzyskaną energią powietrza nawiewanego. Rekuperator stosuje się w celu zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania oraz dla dobowej stabilizacji temperatury wnętrz. Centrale wentylacyjne posiadają również wbudowane filtry oczyszczające powietrze.

Jak działa rekuperator?

Rekuperator jest najważniejszym elementem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zadaniem tego systemu jest dostarczenie świeżego powietrza do pomieszczeń i usunięcie z nich powietrza zużytego. Jednocześnie wymiennik ciepła (rekuperator) odzyskuje energię cieplną z powietrza wywiewanego i za jej pomocą ogrzewa świeże powietrze nawiewane do wnętrz. Istotny jest  fakt, że zużyte powietrze wraz z wilgocią i zapachami nie miesza się z oczyszczonym i świeżym powietrzem z zewnątrz. Dodatkowo za pomocą sterownika można regulować ilość oraz temperaturę powietrza nawiewanego do pomieszczeń.

Poniższa grafika przedstawia zasadę działania rekuperatora. 

Dlaczego warto zdecydować się na rekuperację?

Wentylacja

Za pomocą kanałów wentylacyjnych centrala (rekuperator) nawiewa do pomieszczeń świeże powietrze, jednocześnie usuwając powietrze zużyte. Trafia ono do wymiennika ciepła, który
odzyskuje ciepło i oddaje je do nawiewanego świeżego powietrza. Wymiana powietrza następuje prawie bez strat energii, jak miałoby to miejsce w przypadku chociażby otwarcia okna.

Świeże powietrze w domu

Rekuperacja korzystnie wpływa na jakość i czystość powietrza w domu. Powietrze zanim trafi do pomieszczeń jest oczyszczane przez filtry w centrali wentylacyjnej, pozwala to
pozbyć się takich zanieczyszczeń jak: dym, pyłki, kurz, roztocza, bakterie czy wirusy. Dodatkowo rekuperacja przyczynia się do zmniejszenia występowania
uciążliwych zapachów w pomieszczeniach i utrzymywania się wilgoci w powietrzu, co zapobiega powstawaniu pleśni.

Komfort termiczny

Rekuperacja znacząco zwiększa komfort przebywania w pomieszczaniach. Minimalizuje występowanie przeciągów i dobowych wachań temperatury.
Dzięki stałej wymianie powietrza - nie ma konieczności wietrzenia pomieszczeń za pomocą otwierania okien, co potrafi generować duże straty ciepła.
Dodatkowo praca wentylacji jest zautomatyzowana. Użytkownik ma do dyspozycji sterownik, na którym może płynnie zmieniać temperaturę, oraz ilość nawiewanego
powietrza. Wentylacja mechaniczna w stosunku do wentylacji grawitacyjnej ma tę zaletę, że działa niezależnie od warunków atmosferycznych.

Wpływ na środowisko

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (rekuperacja) jest rozwiązaniem ekologicznym. Jej zastosowanie zmniejsza zapotrzebowanie na energię cieplną domu, co przekłada się bezpośrednio na mniejsze zużycie paliw i mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Oszczędności wynikające z rekuperacji

Nie wszyscy to wiedzą, ale wysokie koszty ogrzewania w dużej mierze biorą się ze strat ciepła powodowanych przez wentylację grawitacyjną. Rozwiązaniem jest rekuperacja, odzyskuje ona energię cieplną, która normalnie jest tracona. Rekuperacja jest niezastąpiona przy budownictwie pasywnym i energooszczędnym. Jej działanie odczujemy szczególnie zimą.
Zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła zapewni bardzo dużą oszczędność w kosztach ogrzewania, często powyżej 20%.  Zastosowanie rekuperacji warto przewidzieć już na etapie projektowym, ponieważ rekuperacja nie wymaga stosowania kominów wentylacji grawitacyjnej, co może przynieść oszczędności na etapie budowy.

Jaki jest koszt montażu rekuperacji?

Niestety na to pytanie nie możemy udzielić jednej odpowiedzi. Koszt instalacji zależy od wielu czynników, dlatego dla każdego zapytania przygotowujemy bezpłatną indywidualną ofertę
Ostateczna cena wykonania rekuperacji zależy od wielu czynników. Pod uwagę brane są m.in. powierzchnia budynku, ilość pomieszczeń oraz ich przeznaczenie, liczba osób które będą przebywać w pomieszczeniach, etap budowy, moc i klasa centrali wentylacji mechanicznej z rekuperacją, długość kanałów wentylacyjnych, zakres prac związanych z montażem rekuperacji.

Zadzwoń już teraz i zacznij oszczędzać energię. 

22 490 30 05